Muhammed Salah: Kadınları eskisine göre daha fazla destekliyorum

Muhammed Salah: Kadınları eskisine göre daha fazla destekliyorum

Time dergisinin ‘En Etkili 100 İsim‘ listesine giren futbolcu Muhammed Salah, “Kadınları eskisine göre daha fazla destekliyorum diyerek bir de çağrı yaptı: Kadınlara davranışımız değişmeli.”

Time dergisinin açıkladığı ‘Yılın En Etkili 100 Kişi‘ listesinde Liverpool‘un Mısırlı golcüsü Muhammed Salah da yer aldı.

Altı farklı kapakla çıkan derginin kapak yıldızlarından biri Salah oldu.

26 yaşındaki Mısırlı futbolcu, kendi ülkesindeki ve İslam alemindeki erkeklere ‘kadınlara daha saygılı davranmaları‘ çağrısı yaptı.

Time‘a verdiği röportajda kadın-erkek eşitliği konusunda konuşan Salah, “Kültürümüzde kadına karşı davranış şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bu olmak zorunda, tercihe bağlı değil” ifadesini kullandı.

Kadınları eskisine göre daha fazla destekliyorum” diyen Salah, “Çünkü şu anda onlara verilenden daha fazlasını hak ettiklerini hissediyorum” dedi.

Salah ayrıca, kendi kültüründe ve Orta Doğu’da kadınlara nasıl davranıldığını görmenin, cinsiyetlerarası ilişkiler hakkındaki düşüncelerini değiştirdiğini belirtti.

Rol model olmanın üzerinde bir miktar baskı yarattığını ifade eden Salah, “Bundan gurur duyuyorum ve bu benim daha iyi bir futbolcu olmama yardım ediyor” dedi.

Maçlardan sonra 5 yaşındaki kızıyla oynayarak rahatladığını söyleyen Salah, futbol dünyasının yıldızlarından biri haline gelmenin yaşam biçimini değiştirmediğini belirtti.

İngiliz komedyen ve HBO’nun Last Week Tonight programının sunucusu John Oliver, Time dergisinde Liverpool’un yıldızı için bir makale kaleme aldı.

Oliver, ” Salah, bir futbol oyuncusu olmaktan ziyade iyi bir insan. Ve o dünyanın en iyi futbolcularından biri” ifadesini kullandı.

Oliver ayrıca Salah’ın, Mısırlılar, Liverpool’lular ve tüm dünyadaki Müslümanlar için ikonik bir figür olduğunu da belirtti.

2017 yılında Roma’dan Liverpool’a transfer olan Salah, 44 gole imza attı.

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir