Moskova’da kritik toplantı: Erdoğan ve Putin’den önemli mesajlar

Moskova’da kritik toplantı: Erdoğan ve Putin’den önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konsey Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa görüşme gerçekleştirdikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan
Rusya Devlet Başkanı Putin, “Türkiye ile pekiştirilmiş ve ilerlemiş bir ilişki çerçevesinde ilişkileri geliştirme kararı aldık” dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konsey Toplantısı sonrasında ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.


Putin, yaptığı açıklamada “Gündemimizde S-400’lerin sevkiyatının tamamlanması var. Astana sürecinin garantörleri Rusya ve Türkiye olarak Suriye’deki gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 milyon Rus vatandaşını konuk ederek rekor kırdık. İkili ticaret hacminde hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmak. Gelecek dönem için yeni hedeflere kilitleniyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yüzde 15’lik artış var”

İki lider toplantı öncesinde de önemli açıklamalarda bulunnmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminde yüzde 15’lik bir artış yaşandığını, belirlenen hedefin de 100 milyar dolar olduğunu dile getirerek, Türk Akım Projesi’nin deniz kısmının bittiğini, adımların planlandığı şekilde ilerlediğini, projeyi takvimine uygun bitirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin attığı önemli bir adımın da bölgedeki terör eylemlerine karşı dayanışması olduğuna dikkati çekerek, “Özellikle tabii Suriye’deki attığımız-atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor. Bugünkü Üst Düzey Stratejik Konsey Toplantımızın bu bakımdan da büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Tabii bu arada bakanlarımızın birbirleriyle yapacakları görüşmeler önem ifade ediyor. Bunları da ayrıca değerlendirmek suretiyle 8. Üst Düzey Stratejik Konsey Toplantımızı tamamlamış olacağız” dedi.


Rusya Devlet Başkanı Putin de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Türkiye heyetini Moskova’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 8. Üst Düzey Stratejik Konsey Toplantısı’nda iki ülke arasındaki ilişkilerin durumunu değerlendireceklerini söyledi.


“İki ülke büyük projeler gerçekleştiriyor”


Rusya Devlet Başkanı Putin, bu gece karşılıklı olarak Rus-Türk kültür ve turizm yılının açılışını yapacaklarını açıklayarak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolar seviyesine ulaştığı bilgisini paylaştı.


Türkiye ve Rusya’nın büyük projeler gerçekleştirdiğini anımsatan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin talebi doğrultusunda 2023 yılına kadar tamamlamaları gereken Akkuyu Nükleer Santrali Projesi ve Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin bu büyük projelere örnek olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülkenin küresel sorunlarla ilgili çok yoğun birlikteliği bulunduğuna da işaret ederek, diplomasi, savunma ve askerî teknik işbirliği alanlarında yoğun temaslar gerçekleştirdiklerini anlattı.


Daha fazla bilgi için aşağıdakı LİNK’i tıklayın

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir