Merkez Bankası enflasyon hedefini düşürdü

Merkez Bankası enflasyon hedefini düşürdü

Merkez Bankası 2019 yılı için enflasyon hedefini yüzde 13.9’dan yüzde 12’ye düşürdü.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal enflasyon raporunu sundu. Rapora göre Merkez Bankası 2019 yılı için enflasyon hedefini yüzde 13.9’dan yüzde 12’ye düşürdü.

TCMB Başkanı Uysal, “Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla 2019 sonunda yüzde 11,2 ile yüzde 12,8 aralığında (orta noktası yüzde 12), 2020 sonunda ise yüzde 5,3 ile yüzde 11,1 aralığında (orta noktası yüzde 8,2) gerçekleşeceği öngörülmektedir.” dedi. 

Uysal’ın açıklamaları ve rapordan öne çıkanlar şöyle:

– İktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğilimi devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini korumakta. Yüksek risk primi ve finansal sıkılık yatırım harcamalarını sınırlıyor. 3. çeyrekte iş gücü piyasasındaki zayıf görünüm devam etti.

– Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Net ihracatın büyümeye katkısı azalarak da olsa sürecek.

– Ticari kredilerde ılımlı artış gözlemlemeye başladık.

– Enflasyondaki gerilemede güçlü baz etkisi kadar beklentilerde iyileşme ve iç talep de etkili oldu. Yıllık enflasyondaki düşüşte temel mal ve gıda grubu sürükleyici oldu.

– Tüketici enflasyonunun ekim ayında da tek hanede kalacağını, yılın son 2 ayında ise ters baz etkisiyle bir miktar yükseleceğini öngörüyoruz.

TCMB, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13.9’dan yüzde 12’ye, 2019 yılı gıda enflasyonu tahminini de yüzde 15’ten yüzde 10’a çekti.

Uysal, sigara fiyatlarındaki artışın yıl sonu enflasyon tahminini 0.6 puan yukarı çektiğini belirtirken 2020 TÜFe tahmininin aşağı ve yukarı unsurların birbirini dengelemesiyle değişmediğini vurguladı.

TCMB Başkanı Uysal, para politikasıyla ilgili parasal duruşu belirlerken enflasyonun ana eğilimlerini ve reel faizi dikkate alındığının altını çizerek, “Enflasyondaki ana eğilimi aşağı yönlü ifade edebiliriz. Gevşeme yönündeki alanın önemli bölümünü kullandık. “

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir