Libya Devlet Yüksek Konseyi: Hafter güçlerinin tehditleri Ankara’ya savaş ilanıdır

Libya Devlet Yüksek Konseyi: Hafter güçlerinin tehditleri Ankara’ya savaş ilanıdır

Libya‘nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter, Türkiye‘yi “düşman” ilan etmişti. Libya Devlet Yüksek Konseyi, General Halife Hafter‘e bağlı güçlerin Türkiye‘ye yönelik tehditlerinin Ankara‘ya savaş ilanı anlamına geldiğini bildirdi.

Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan ve Libya’da darbe girişimi başlatan General Halife Hafter, Türkiye’yi düşman ilan ederek bölgedeki Türk gemilerine ve tesislerine saldırılması için emir vermişti. Libya Devlet Yüksek Konseyi, General Halife Hafter‘e bağlı güçlerin Türkiye’ye yönelik tehditlerinin Ankara’ya savaş ilanı anlamına geldiğini bildirdi.


“İLİŞKİLERE VURULMUŞ DARBE”

Libya Devlet Yüksek Konseyi‘nden yapılan yazılı açıklamada, Hafter güçlerinin tehditleri “pek çok alanda Libya ile iş birliği yapan ve ülkenin toplam ithalatının büyük bir kısmını oluşturan bir ülkeyle ilişkilere vurulmuş bir darbe” olarak nitelendirildi.


“SAVAŞ İLANI ANLAMINA GELİYOR”

Hafter güçlerinin, Trablus‘un güneyindeki Giryan kentinde alınan yenilgiye müsebbib bulma amacıyla savurduğu tehditlerin “Ankara’ya savaş ilanı anlamına geldiği” kaydedildi.


General Halife Hafter

Bu tür açıklamaların, tedavi, ticaret ya da başka amaçlarla dünya ülkelerine giderken İstanbul’u ana hareket noktası olarak kullanan Libyalılara vereceği zarardan büyük endişe duyduğunu aktaran Konsey, Türkiye ile ilişkilere ikili anlaşmalar çerçevesinde devam edileceğini vurguladı.


BM’YLE ORTAK HAREKET EDİLECEK

Açıklamada, “Başta Türkler olmak üzere dostlarımıza yönelik herhangi bir saldırı ulusal güvenliğimize verilmiş bir zarar olarak kabul edilecek ve büyük bir kararlılıkla buna karşı koyulacak.” ifadesine yer verildi.

Konseyin, herhangi bir saldırıya karşı gerekli tedbirleri almak için Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle (UMH) iletişim içinde olduğunun belirtildiği açıklamada, Birleşmiş Milletler’den (BM) Hafter güçlerini caydıracak tedbirler alması istendi.

Hafter’e bağlı güçler, başkent saldırısında Giryan kentinde yaşadığı bozgunun ardından Türkiye‘yi hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.


NE OLMUŞTU?


Muammer Kaddafi

Muammer Kaddafi‘nin 2011’de devrilmesinden sonra istikrarını kaybeden Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter, Türkiye’yi “düşman” ilan etmişti. Hafter, sözcüsü Ahmet el Mesmari aracılığıyla yaptığı açıklamada, Libya hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığını belirterek, komuta ettiği birliklerine bölgedeki Türk gemilerine ve tesislerine saldırmaları emrini vermişti.

General Hafter Türkiye‘nin Katar‘la birlikte Libya merkezi hükümet güçlerine destek verdiğini, Libya topraklarının da bir kısmını işgal ettiğini ileri sürmüştü.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya’nın iç işlerine karışmakla seçlanmıştı. Türkiye’den Trablus’a inmek isteyen uçakların ve limanlara yanaşmak isteyen gemilerin düşman olarak görüleceği, Libya’da yaşayan Türk vatandaşlarının da tutuklanacağı ifade edilmişti. Ayrıca Türkiye’nin ülkedeki askeri varlığının da hedef alınacağı belirtilmişti.

General Hafter Nisan ayı başında, uluslararası kabul görmüş Libya merkezi hükümetini tanımadığını belirterek, ülke yönetimini tamamen ele geçirmek amacıyla silahlı mücadele başlattı. Çatışmalarda BM verilerine göre şu ana kadar 650’den fazla kişi öldü ve 3 bin 500 kişi yaralandı.

Daha fazla bilgi için aşağıdakı LİNK’i tıklayın

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir