Kılıçdaroğlu ve Akşener’den ortak basın açıklaması

Kılıçdaroğlu ve Akşener’den ortak basın açıklaması

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim sonuçları ve yapılan itirazlara ilişkin birlikte bir basın açıklaması yaptı.


Kemal Kılıçdaroğlu‘nun açıklamalarından satır başları:

31 Mart’ta malum bir seçim yaptık. Büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, muhtarlar seçtik. 8. gündeyiz ama hala yerel seçimlerle ilgil özellikle İstanbul’la ilgili tartışmalar devam ediyor. Seçimlerin yargının denetiminde gerçekleşmesi demokrasinin kalıcılığı açısından oldukça önemlidir. YSK, kararlarını hukuk güvenliği içinde almak ve hukuk güvenliğine yaşam kazandırmak zorundadır. YSK, sadece kendi ülkemizde değil dünyada da böyle bir görevi vardır. Seçimler yapıldı itirazlar oldu.

“OYLARIN YENİDEN SAYILMASINA İTİRAZIMIZ OLMADI”

Oyların yeniden sayılmasına yönelik hiçbir itirazımız olmadı. Bizim hukuk içerisinde olursa hiçbir sorunumuz yok zaten. Bizim de itirazlarımız da oldu. Delil ekledik belge ekledik itirazlarımızı yaptık. YSK, seçim güvenliğini bozar bir sürecin içerisine girmiştir asıl tehlike buradadır. Dün akşam dediler ki 38 ilçede yeniden sayım yapacağız. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı‘nın söylediği gerekçe ‘bir gariplik olduğu için oyların yeniden sayılmasını istiyoruz‘ diyor. Bana herhangi bir kişi şunu söyleyebilir mi? Bu işte bir gariplik var o yüzden oyları yeniden sayalım. Kanundaki gerekçeye göre bizim bir yol haritası çizmemiz lazım. YSK’nın yasalara göre karar alması lazım bizim beklentilerimiz budur. YSK’da görev yapan yargıçlara seslenmek istiyorum; Sizin bağımsızlığınız ve tarafsızlığınız çok önemlidir.

“SANDIKLARIN YÜZDE 92.30’U SAYILDI”

YSK‘nın kendi internet sitesinde bizim de baktığımız internet sitesinde 1 Nisan‘dan itibaren Ekrem İmamoğlu seçilmiş görünüyor. Yapın sayımı. Geçersiz oyları da saydılar. 38 ilçeyi hangi gerekçeyle yeniden saymak istiyorlar? Islak imzalı tutanak alınmış herkes görüyor ıslak imzalı tutanağı. Bu ıslak imzalı tutanaklar demokrasinin tapusu ise bizim de tek güvendiğimiz bu. Bu tutanakları kenara atalım yeniden sayalım diyorlar. Bu tutanaklar tutulurken neden AK Partili ya da MHP’li kardeşlerimiz itiraz etmedi? Bu süreçte en önemli nokta Adalet ve İçişleri Bakanlarının ellerinin seçim çuvallarında olmasıdır. Oturup gizli bir toplantı yapıyorlar. Eğer seçimle ilgili bir toplantı ise bu zaten yaptığınız suç. Neden eskiden İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı seçimlerden önce istifa ederdi? Yargı üzerinde baskı kurulmaması için.  Sandıkların yüzde 92.30’u açıldı ve sayıldı. Saat 08:54 YSK verilerine göre 15 bin 722 oyla Ekrem İmamoğlu önde. Biz ekonomide büyük kırılmaların yaşandığı bir Türkiye’nin bu seçim atmosferinden bir an önce çıkmasını istiyoruz. Buradan çıkaracak olan da YSK’dır. 

Meral Akşener’in açıklamalarından satır başları:

Sayın Erdoğan‘a seslenmek istiyorum; kendisi muhtar olamaz denilmişti bu millet kendisini Başbakan seçti. Başbakanlık yetmedi Cumhurbaşkanı olacağım dedi bu millet cumhurbaşkanı seçti hepsi bu sandıktan çıktı. Milli iradeye saygısızlığı bu millet affetmez. Vesayet odaklarıyla mücadele ede ede geldiğini iddia ettiği için bu aziz milleti inandırdığı için aziz millet arkasında durdu. Biz kazanamıyorsak sandığın manası yoktur diyorlar. Bu gidilen yol yol değildir. 15 bin oy yeterli değil kazanmak için halbuki ortağının söylemiyle 1 oy farkla sandıktan çıkan kazanır. AK Parti kazanıncaya kadar seçim yenilenmesi ancak Güney Amerika ve Afrika diktatörlüklerinde olur. Bizim itirazlarımız reddedildi. Yunus Emre’de 21 oyla seçim kaybettik. Geçersiz oyları sayın dedik bizim itirazlarımız reddedildi. CHP’nin çok az bir itirazı kabul edildi. Sayın Erdoğan’a bir çağrım daha var; kibir abidesi olan teşkilatınızdaki arkadşalarınız bedel ödeme korkusuyla çok heyecanlı görünüyor. Bu arkadaşlarınıza lütfen gem vurun.  Ekrem İmamoğlu’nun 15 bin küsür oy farkını kabul etmemek kimsenin haddi değildir. Türkiye’nin normalleşmesi lazım, insanların nefes alması lazım. Bu kaotik durumdan çıkılması lazım. 

Daha fazla bilgi için aşağıdakı LİNK’i tıklayın

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir