Ekvador Julian Assange’ı niye teslim etti?

Ekvador  Julian Assange’ı niye teslim etti?

Gizli belgeleri sızdıran WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın 7 yıldır sığınmacı olarak kaldığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkarılması ve İngiliz polisine teslim edilmesinin yankıları sürüyor.

Amerikan Washington Post gazetesine göre ABD ile daha yakın ilişki kurmak isteyen Ekvador yönetimi, siyasi bir kumar oynayarak Assange’ı teslim etme kararı aldı. Assange, 2012 yılında İsveç’te iki kadına tecavüzle suçlandığı davayla ilgili olarak aranırken ABD ile ilgili gizli belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle bu ülkeye teslim edilebileceği endişesiyle büyükelçiliğe sığınmıştı. O zaman Ekvador’da devlet başkanı ABD ile gerilimli bir ilişki yaşayan solcu Rafael Correa’ydı. Ekvador’un siyasi sığınma vermesiyle ilişkiler daha da limonileşti.


2014’te Ekvador’dan ABD’ye 10.87 milyar dolar olan ihracat 2015 yılında 7.47 milyar dolara düştü. Petrol gelirlerindeki düşüş de Ekvador ekonomisini vurdu. W.P.’a göre 17 milyon nüfuslu ülkede Assange’a olan sempati giderek azalırken ‘siyasi bir yük’ olarak görülmeye başlandı.


2017 yılında iktidara gelen Devlet Başkanı Lenin Moreno, ABD ile ilişkileri düzeltmeye çalışırken Assange’ın teslim edilmesine karar verildi.

Daha fazla bilgi için aşağıdakı LİNK’i tıklayın

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir