Dünya Sağlık Örgütü maske önerisini değiştirdi!

Dünya Sağlık Örgütü maske önerisini değiştirdi!

Corona virüs pandemisinin başından bu yana maske konusunda farklı açıklamalar yapan Dünya Sağlık Örgütü, önerisini değiştirerek kamusal alanlarda maske takılması uyarısı yaptı ve kumaş maskelerin de doğru kullanılırsa koruyucu olduğunu belirtti.

Corona virüs salgınına karşı gerekli uyarıları zamanında yapmadığı yönünde başta ABD tarafından olmak üzere ağır eleştirilerin yöneltildiği DSÖ, çelişkili açıklamalarla da okları üzerine çekiyor. Corona virüsüne karşı mücadelede sosyal mesafeyle birlikte ilk akla gelen korunma yöntemlerinden biri maske. Pek çok ülkede toplu taşımada ve market gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunurken, DSÖ maskenin koruyuculuğunu tartışmaya açmıştı.

DSÖ hasta olanların virüsü bulaştırmamak için maske takması gerektiğini, bunun dışında sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek olmadığını duyurmuştu. Kurumdan, bu öneriyi değiştirdikleri yönünde bir açıklama geldi. Dr. Maria Van Kerkhove, sağlıklı kişiler de dahil herkesin kamuya açık ortak kullanım alanlarında maske takması gerektiğini söyledi.

Kerkhove, bu şekilde enfeksiyon taşıyan damlacıkların ağız ve burun yoluyla vücuda girmesinin önlendiğini söylerken, sosyal mesafeyi de elden bırakmamak gerektiğini yineledi.

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir