Binali Yıldırım: ‘Oylar sandıkta iç edilmiştir’

Binali Yıldırım: ‘Oylar sandıkta iç edilmiştir’

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım basın mensuplarıyla bir araya geliyor.

İşte Binali Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Bildiğiniz gibi 31 Mart seçimleri Türkiye’de ve İstanbul‘da gerçekleşti. Seçimlerden hemen sonra iki açıklama yapıldı. Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti 29 bin 500 civarı fark ile kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 23:25’te biz kazandığımızı söyledik. Ertesi gün YSK Başkanı açıklama yaptı 27 bin 889 oyla Ekrem İmamoğlu’nun daha önde olduğunu ifade etti.

“YARGISAL SÜREÇ ŞU AN İTİBARIYLA DEVAM EDİYOR”

Böylece sandık sonuçlarına ait ilk bilgilerle birlikte seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini hep beraber gördük. Bu seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Biri seçim günü yapılan işlemler ikincisi de seçim sonrası sonuçlarına yönelik itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Yargısal süreç şu an itibarıyla devam ediyor. Gerek AK Parti gerek diğer partiler çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu.

2014 seçimlerinde AK Parti 84 itiraz yapmış 77’si reddedilmiş. CHP 45 itiraz yapmış 4’ü kabul edilmiş. Toplamda 191 bütün Türkiye genelinde seçimlere itiraz olmuş 19’u kabul görmüş 172’si reddedilmiş. 31 Mart’a geldiğimizde toplam 522 itiraz var 13’ü kabul edilmiş, 24’ü kısmen kabul edilmiş. Burada bütün partilerin itirazları var.

“OYLARIMIZ SANDIKTA İÇ EDİLMİŞTİR”

İtiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur. Hatta ilk itiraz 1946’da olmuş, 46 seçimleri yarı serbest seçimlerdir. O itirazı da CHP yapmıştır. İtiraz kültürü CHP’ye yabancı değildir. Bugün bu itiraza tahammülsüzlük anlaşılır değildir. 2014’te de CHP Ankara seçimlerini hem AYM’ye hem de AİHM’e götürmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Başta 29 bin açılan rakamlar bugün 12 bin 200 seviyesine gerilemiştir. İki parti veya iki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır? Bunun sorunun cevabını bekliyorum. Normalde yanlışlık varsa her iki aday için de aynı olması icap eder. Bu şunu gösteriyor; oylar sandıkta iç edilmiştir. Bu kadar açık. Bunlar tespit edebildiklerimiz. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır.

“YSK BU İŞİN PATRONUDUR”

Seçimin bu şekile dönüşmüş olması tatsız bir şey. İstanbul gibi bir şehri yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış bir seçim sonucu ile başkan olması doğrusu pek hoş bir şey olmaz. Başkanın güçlü şekilde görev yapması ve İstanbulluların beklediği hizmetleri yerine getirmesi bütün İstanbulluların arzusudur. Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz. Seçim hakim teminatındadır diyoruz. Şu anda da işleyen süreç bundan ibarettir. YSK bu işin patronudur ve seçimle ilgili itirazları YSK yönetmektedir.  Maltepe’deki sayım da bittiğinde bu iş tamamen bitmiş olacak ve YSK bir karara varmış olacaktır.

İMAMOĞLU’NA ÇAĞRI

Ben tahammülsüzlüğü anlayamıyorum. Seçimi kazandığının kararını sen mi vereceksin? Bugüne kadar onlarca seçim yapıldı seçimin kazanıldığının kararını veren yer YSK’dır. Bugün böyle bir karar var mı? Belediye başkanıyım diye kart bastırırsan, Anıtkabir defterine imza atarsan, belediye başkanıyım diye sokaklarda miting yaparsan YSK‘nın vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla, hakimleri karar vericileri etkilemek mümkün değildir. Hakimler hukuka göre karar verir. Dolayısı ile hepimize düşen sonucu sükunetle beklemektir. Dış ülkelere mesajlar göndermek, dış ülkelerden baskı yapmasını sağlamak bunlar bizim milletimizin canını sıkmaktadır. Dünyaya, Türkiye’yi şikayet etmek Türk demokrasisine yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ben Sayın İmamoğlu’nu değerli rakibimi bu gibi tecrübesiz davranışlara son vermesini ve YSK’nın vereceği kararı beklemesini bir kez daha tavsiye ediyorum.

En son haberlerin ilk Size ulaşmasını istiyorsanız ‘t.me/turanhaber’ de abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir